Biblioteczka motorowodniaka

Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych pozycji z literatury szkoleniowej, ale i nie tylko. 

 

504 - Testy i zadania przygotowujące do egzaminu na patent motorowodnego sternika morskiego

Autorzy: Katarzyna i Piotr Kowalscy
Okładka: miękka
Format: 15 x 21 cm
Liczba stron: 198 + dwustronna mapa
Rok wydania: 2021
Wydanie: I
ISBN: 978-83-940238-6-7

Z wielką przyjemnością oddajemy do rąk czytelników czwartą już książkę z serii „testy przygotowujące do egzaminu…”. Czerpiąc z wieloletnich doświadczeń szkoleniowych i egzaminacyjnych dobraliśmy pytania
i zadania w taki sposób, aby niniejsza książka była skuteczną pomocą szkoleniową dla osób przystępujących do egzaminu na patent motorowodnego sternika morskiego. 
Przykładowe zadania nawigacyjne zostały podzielone na: łatwiejsze, w których pomija się zjawisko pływów oraz te bardziej rozbudowane – uwzględniające pływy. Integralną częścią tego wydawnictwa jest mapa szkoleniowa, na której można ćwiczyć rozwiązywanie umieszczonych w książce zadań.

 


"404" - Testy przygotowujące do egzaminu na stopień sternika motorowodnego

Autor:  Katarzyna i Piotr Kowalscy
Okładka:  miękka foliowana
Format:  16,5 x 21 cm
Liczba stron:  160
Rok wydania:  2019
Wydanie:  II
ISBN:  978-83-94023-80-5

Prezentowana książka to już drugie, poprawione i uzupełnione wydanie "404 testów..."
Po zmianie przepisów dotyczących egzaminów żeglarskich i motorowodnych każdy egzamin na patent musi mieć postać testu. W niniejszej książce zamieszczono zbiór ponad czterystu pytań obejmujących zakres wiedzy potrzebnej do opanowania przed przystąpieniem do egzaminu na stopień sternika motorowodnego. Znakomite uzupełnienie każdego klasycznego szkolenia i efektywne narzędzie do powtórki przedegzaminacyjnej.


"104" - Testy przygotowujące do egzaminu na licencję na holowanie narciarza wodnego i innych obiektów pływających oraz podstawy wiedzy na temat narciarstwa wodnego

Autor:  Katarzyna i Piotr Kowalscy
Okładka:  miękka foliowana
Format:  16,5 x 21 cm
Liczba stron:  54
Rok wydania:  2017
Wydanie:  I
ISBN:  978-83-940238-4-3

Pozycja przygotowana specjalnie dla osób, które chcą uczestniczyć w kursie na licencję holowania narciarza wodnego i innych obiektów pływających. Szeroko omawiane tematy bezpieczeństwa oraz sprzętu, wraz z aktualnymi przepisami dotyczącymi uprawiania narciarstwa wodnego, zostały zebrane w tej krótkiej lecz treściwej pozycji.

Na podstawie rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki w sprawie uprawiania turystyki wodnej przygotowano pytania testowe, tak aby każda osoba chcąca przystąpić do egzaminu PZMWiNW mogła się odpowiednio przygotować.


Patent sternika motorowodnego - kompendium

Autorzy: Tomasz Cieślar, Piotr Kowalski
Okładka: miękka
Format: 16 x 23,5 cm
Liczba stron: 148
Rok wydania: 2019
Wydanie: I
ISBN: 978-83-940238-1-2

Z niezmierną satysfakcją przekazujemy Szanownym Czytelnikom opracowany przez nas podręcznik stanowiący pomoc w uzyskaniu kompetencji potrzebnych do bezpiecznego prowadzenia jachtów motorowych. Przyswojenie wiadomości tu zawartych powinno pomóc w skutecznym zdaniu egzaminu na patent sternika motorowodnego.
Opracowując niniejszą książkę dołożyliśmy starań aby wiedza w niej zawarta była kompletna oraz odpowiadała aktualnym wymaganiom egzaminacyjnym określonym w Rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z dnia 9.04.2013 r. „w sprawie uprawiania turystyki wodnej” (Dz.U. Poz 460 z dnia 16.04.2013) na patent sternika motorowodnego.
Kolejność rozdziałów w książce odpowiada kolejności zagadnień wymaganych na egzaminie i zapisanych w rozporządzeniu. Taki porządek ma, w naszym zamyśle, ułatwić odnajdywanie poszukiwanych tematów.


 Motorowodne ABC

Autor:  Basil Mosenthal, Richard Mortimer
Tłumaczenie:  Milka Jung
Okładka:  miękka foliowana
Format:  12 x 19,5 cm
Liczba stron:  120
Rok wydania:  2007
ISBN:  978-83-7020-372-6

Bardzo przystępny i podstawowy podręcznik motorowodniaka.

Na początek, na zaspokojenie pierwszego głodu tuż przed kursem sternika. A, może na pobudzenie apetytu na więcej, na kolejne patenty i licencje, na większą motorówkę lub skuter....?

W tej książce autor podpowiada jak prowadzić łódź bezpiecznie i kompetentnie. Omawia też takie zagadnienia jak: sterowanie łodzią, silniki, manewry cumowania, kotwiczenie, elementy nawigacji elektronicznej, oznakowanie nawigacyjne, procedury wzywania pomocy, prawo drogi i inne.


Karty do nauki znaków śródlądowych

Autor:  Szkoła Żeglarstwa MORKA
Format:
- opakowanie 9,5 x 5,5 x 5,5 cm 
- karta 9 x 5 cm
ISBN:  978-83-922020-4-2

Rewelacyjny pomysł i sposób na szybkie opanowanie wiedzy w sposób fotograficzny.

"Karty do nauki dla żeglarzy i motorowodniaków śródlądowych" jest prostym zbiorem 143 kartek na których przedstawiono: znaki nawigacyjne stosowane na wodach śródlądowych, oznakowanie dzienne statków, sytuacje z prawem drogi, sygnały dźwiękowe, oznakowanie torów wodnych. Każda z kart zawiera z jednej strony obrazek: znak, statek, dźwięk lub sytuację związaną z prawem drogi, natomiast z drugiej strony wyjaśnienie co oznacza dany rysunek.


Manewry w porcie jachtami motorowymi krok po kroku

Autor: Christian Tiedt, Lars Bolle
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Format: 21 x 28 cm
Liczba stron: 128
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-7020-669-7

Czy istnieje coś, co może zepsuć wspaniały dzień rejsu? Oczywiście - manewr cumowania, który trzeba wykonać pod koniec tego dnia. Dzięki tej książce będziecie umiejętnie i bezpiecznie manewrować w porcie. To nieodzowny podręcznik każdego motorowodniaka i żeglarza.
Autorzy pokazują krok po kroku, z lotu ptaka, jak wykonuje się manewry portowe na silniku. Szczegółowo objaśniają dojścia i odejścia we wszystkich sytuacjach, jakie można sobie wyobrazić (przy pomoście, na bojach, muringach, dalbach, w boksie), na jachtach ze wszystkimi rodzajami napędu.
Książka zawiera też wyczerpujące rozdziały o overholungach i ferholungach, a także o bezpiecznym kotwiczeniu i poprawnym śluzowan

 


Żeglarstwo motorowodne. Podręcznik RYA

Autor: Paul Glatzel
Tłumaczenie: Małgorzata Czarnomska
Okładka: miękka
Format: 16,5 x 23,5 cm
Liczba stron: 160
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-7020-702-1

W ostatnich latach liczba osób pływających na jachtach motorowych znacząco się powiększyła, co sprawiło, że na wodzie jest o wiele więcej jachtów. W takiej sytuacji posiadanie odpowiednich umiejętności stało się szczególnie ważne, aby pływanie było bezpieczne.

Wszystkie łodzie funkcjonują zgodnie z zasadami opisanymi w tej książce. Niezależnie od tego czy łowisz ryby, czy pływasz turystycznie na wodach śródlądowych, czy na morskich, musisz sprawdzić te same rzeczy przed uruchomieniem silnika w celu wyjścia z portu. Musisz wziąć pod uwagę te same zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa oraz wykonać takie same manewry, aby odejść od kei i dostać się na otwartą wodę.

Nie ma znaczenia czy jesteś doświadczonym, czy początkującym motorowodniakiem - niniejsza książka, pozwoli ci rozwinąć i poszerzyć umiejętności. Stanowi ona również użyteczne źródło wiedzy towarzyszące kursom na patenty motorowodne.

 


Żeglarstwo motorowodne dla zaawansowanych. Podręcznik RYA

Autor: Paul Glatzel
Tłumaczenie: Małgorzata Czarnomska
Okładka: miękka
Format: 16,5 x 23,5 cm
Liczba stron: 144
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-7020-718-2

Żeglarstwo motorowodne dla zaawansowanych to książka przeznaczona dla osób pływających zawodowo, chcących zostać zawodowymi skiperami oraz amatorów pragnących rozwinąć swoją wiedzę. Książka jest bogato ilustrowana, zawiera m.in. rozdziały na temat manewrowania jachtem przy dużej prędkości, podchodzenia do innej jednostki w ruchu, a także wiele profesjonalnych wskazówek dotyczących teorii i praktyki żeglarstwa motorowodnego.

 


REEDS Silniki zaburtowe. Rozwiązywanie problemów

Autor: Barry Pickthall
Tłumaczenie: Zbigniew P. Studziński
Okładka: miękka
Format: 10 x 16 cm
Liczba stron: 128
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-948321-5-5

Silniki zaburtowe, kolejna książka ze słynnej już serii REEDS, omawia większość problemów jakie można spotkać podczas użytkowania silników zaburtowych, zarówno te częste, jak i rzadko spotykane.
Szczegółowe instrukcje wzbogacone kolorowymi zdjęciami, umożliwiają skiperowi szybkie postawienie diagnozy i usunięcie usterki, lub - w przypadku poważniejszych awarii - dokonanie prowizorycznej naprawy, która umożliwi bezpieczny powrót do portu.

 


Silniki zaburtowe

Autor: Tim Bartlett
Okładka: miękka
Format: 17 x 24 cm
Liczba stron: 94
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-7020-561-4

Niewiele jest rzeczy bardziej przyjemnych dla właściciela niż dobrze pracujący silnik przyczepny. Z drugiej strony niewiele jest rzeczy bardziej irytujących niż silnik przyczepny, który nie chce zapalić. Ta książka pomoże utrzymać silnik w doskonałym stanie i podpowie jak radzić sobie z problemami, kiedy się pojawią.
Tim Bartlett w przejrzysty sposób przedstawia zasady codziennej obsługi silnika oraz radzi jak uporać się z kłopotami, jednocześnie opisując zasady dobrej praktyki warsztatowej, bezpieczeństwa oraz podstawowe reguły działania dwu- i czterosuwów.